A pasta di mandorla, vagy magyarra fordítva marcipános tészta szerintem Olaszország legfinomabb édessége, főleg azoknak, akik szeretik a marcipánt, ugyanis ez a kis finomság nem más, mint tömény marcipán.
Északon is megtalálható ricciarelli néven, de egy kicsit más az összetevője. Viszont, pont ilyen finom. Hamarosan azt is elkészítjük majd.
De most nézzük a dél-olasz változatot.
Természetesen, a citrom nem hiányozhat belőle, hiszen Dél-Olaszországban a legjellemzőbb gyümölcsök a citrusfélék, s a citrom viszi a pálmát. Akinek már volt szerencséje Amalfiban inni egy limonádét, az pontosan tudja miről beszélek.
A pasta di mandorlát különböző alakban el lehet készíteni. Legismertebb az enyhén tojás alakú, vagy pedig az S alakú. Én most az első változatot készítettem el.
PASTA DI MANDORLA - DÉL-OLASZORSZÁG LEGFINOMABB "MARCIPÁNJA" - DOLCE VITA-AZ ÉN ÍZVILÁGOM
Hozzávalók - kb. 24 db-hoz -
- 250 gr hántolt mandula
- 250 gr cukor
- 0,5 db. citrom reszelt héja
- 1 tk. citromlé
- pár csepp keserű mandula aroma
- 1 db. nagy tojás fehérje
- 1 kis csipet só
Elkészítés
A hántolt mandulát aprítóval egészen apróra, liszt jellegűre daráljuk - a mandula liszt azért nem jó hozzá, mert ez nem lesz olyan finom, s pont ez a lényege, mert amikor esszük, találkozunk apró manduladarabokkal -, majd ugyanezt tesszük a cukorral is. Mindkettőt tálba öntjük, a cukros masszához hozzáadjuk a citromhéjat, citromlevet, aromát és sót, majd a tojásfehérjéből kemény habot verünk. Ezt is a masszához keverjük. Amikor ezzel végeztünk, hűtőbe tesszük egy órára. Ilyen jellegű masszát kell kapnunk.
Egy óra elteltével lehet dönteni a formáról. Ha S alakúakat szeretnénk készíteni, akkor fogjunk egy nagy darab masszát, gyúrjunk belőle hengert és vágjuk fel kb. 1 cm széles cikkekre, s alakítsuk ki az S alakot. Ha pedig a tojás formánál maradunk, akkor készítsünk mogyoró nagyságú golyókat, kicsit nyomjuk be a közepén, s tegyük sütőpapíros sütőbe.
Amíg a formát készítjük, melegítsük elő a sütőt 175 fokra, s süssük a masszát 5 percig. Ezután vegyük le a hőfokot 150 fokra, s 10-11 perc alatt készítsük el. A lényeg, hogy inkább száradjon és ne süljön a sütemény.
Miután kihűlt, egy éjszakára tegyük nylon zacskóba őket, hogy kellemesen puhák legyenek, s másnap már tálalhatjuk is porcukorral a tetején. Jól záródó dobozban akár hetekig is eláll.